Topplistan

Topplistan 2022

SKK: Malmö INT, Västerås NAT , Ljungskile INT , Skara NORDIC , Gimo INT , Piteå NAT , Hässleholm NORDIC,

SvKTR: Hässleholm ,

LAK:

Inom parantes efter poängen  H = Hane T = Tik


 

      1. SE UCH Chic Choix Parti As You Like It (3) 84 p ( T )
      Uppf: Juha Kares Finland Ägare: Carina Johansson & Fanny Jonsson , Västra Frölunda


      2. Aquavit Dream Of Cava (4) 59 p ( T )
      Uppf: Carina Johansson & Fanny Jonsson , Västra Frölunda Ägare: Maria Sand , Torslanda


      3. Wszystoko Co Chcesz Azurowa Amhara (1) 30 p ( H )
      Uppf: Besaraba Ewa , Polen Ägare: Maria Sandgren , Skellefteå


      4. DK UCH SE UCH SE V-11 Ståltorps Black Ant (1) 29 p ( T )
      Uppf: Elisabeth Ljung , Köping Ägare: Bodil Sartoft , Finnerödja


      4. Merrygait's Little Miss Sunset (1) 29 p ( T )
      Uppf: Maria Sandgren , Skellefteå Ägare: Ewa Eriksson , Kåge


      5. Triplemint’s Ceasars Palace (1) 28 p ( H )
      Uppf: Monicka Bergenstam-Hansson Växjö. Ägare: DNS


      6. Black Boots Yellow Snow Ipa (1) 26 p ( H )
      Uppf: Linda Friberg Andersson , Anna Friberg , Tågarp Ägare: Anna Friberg , Ekeby


      7. SE UCH NO UCH Yangadoo’s Zweet Like Angel (1) 23 p ( T )
      Uppf: Pernilla Hallgren Pettersson, Fellingsbro Ägare: Jean Häggkvist , Roknäs


      8.DK UCH SV JV-19 SE UCH To Top’s Josephine (1) 22 p ( T )
      Uppf: Linda Johansson Mölnlycke . Ägare: DNS


      9. EE CH FI UCH SE UCH Chic Choix Sabotage (1) 21 p ( T )
      Uppf: Juha Kares Finland Ägare: Veronica Olsson Älghult


      10. Snow-Lion’s Salt & Pepa (1) 17 p ( T )
      Uppf: Kaufmann Lis , Pi Rasmussen , Danmark Ägare: Marlene & Andreas Eriksson , Bjurholm

       

       

       

      VETERANER 

       

      1. DK UCH SE UCH SE V-11 Ståltorps Black Ant (1) 25 p ( T )
      Uppf: Elisabeth Ljung , Köping Ägare: Bodil Sartoft , Finnerödja


      1. EE CH FI UCH SE UCH Chic Choix Sabotage (1) 25 p ( T )
      Uppf: Juha Kares Finland Ägare: Veronica Olsson Älghult


      1. SE UCH NO UCH Yangadoo’s Zweet Like Angel (1) 25 p ( T )
      Uppf: Pernilla Hallgren Pettersson, Fellingsbro Ägare: Jean Häggkvist , Roknäs

       



      KLIPPT KLASS

       

      Ingen ännu


      Kommentarer;


      Västerås 24 April inga placerade hundar

      Gimo 28 Maj var det endast 3 st Finskregistrerade hundar


      Regler finns att läsa längre ner på sidan!

      ÅRETS LHASA

      VETERANER

      KLIPPTA

      Regler för Tio i topplistan


      En lista för vuxna hundar, en för veteraner och en för klippta hundar. Topp 3 i varje kategori utses till guld, silver- och bronshund.

      Topplistan grundar sig på utställningsresultat från SKK, SvKTR och de av LAK godkända utställningar under ett kalenderår.

      Endast de fem (5) bästa resultaten tillgodoräknas.


      - För att bli publicerad på topplistan skall medlemsavgiften vara inbetald senast den 31 mars.

      - Listorna är öppna för Lhasa Apsos vars samtliga (nuvarande) ägare är medlemmar i LAK och bosatta i Sverige, samt att hunden är svenskregistrerad.

      - Hunden skall ha deltagit på minst 1 av Lhasa Apso klubbens utställningar under året. 

      - I veteranklass krävs det att var och en av de placerade hundar skall ha erhållit excellent, för att de ska räknas som +1 poäng.

      - Resultaten grundar sig på antalet deltagande hundar - ej antalet anmälda.


      LAK förbehåller sig rätten till val av priser/premier. Priserna/premierna för topplistorna delas ut på LAK-klubbens ordinarie årsmöte, året efter aktuellt kalenderår. 


      Klubben har beslutat att förlänga topp 5 listan för våra nerklippta Lhasa apso till åtminstonde 2021! Detta innebär att du som har en nerklippt Lhasa Apso får tillgodo räkna dig poäng från LAKs inoficiella utställningar. Välkommen med din nerklippta Lhasa apso!


      De hundar som har en asterisk (*) bakom sin poäng har

      ännu inte uppfyllt alla krav för att vara med på listan i slutet av året.


      Poängberäkning

      Så här räknas Tio i Topp-poängen ut för listorna:

      SVKTR/SKK/LAK utställningar

      Bästa hane/tik

      2-bh/bt

      3-bh/bt

      4-bh/bt

      BIR

      25 poäng

      +1 poäng för varje slagen konkurrent av det egna könet som ej är valp

      20 poäng

      15 poäng

      10 poäng

      + 1 poäng för varje slagen deltagare, även av det motsatta könet (ej valpar)






      Bästa hane/tik veteran

      2-bh/bt vet

      3-bh/bt vet

      4-bh/bt vet

      BIR veteran

      25 poäng

      +1 poäng för varje slagen konkurrent i klassen

      20 poäng

      15 poäng

      10 poäng

      + 1 poäng för varje konkurrent (i vet.kl)






      BIR/BIM Klippt

      Klippt kl 2a

      Klippt kl 3a

      Klippt kl 4a

      Klippt kl 5a

      25 poäng

      +1 poäng för varje slagen konkurrent i klassen

      BIR

      + 1 poäng för varje slagen deltagare, även av det motsatta könet (ej valpar)

      20 poäng

      15 poäng

      10  poäng

      5 poäng