Resultat

Resultat rallylydnad, nosework & agility


Utställningsresultat hittar du här.

Även om du mest ser Lhasa Apsos i utställningsringarna så funkar de utmärkt till andra tävlingsgrenar också. Du som förare kan behöva lite tålamod, men får du din Lhasa motiverad kommer du ha en lojal tävlingskompis. Lhasa Apsos har hittils startat i agility,  bruksprov, lydnad samt rallylydnad och ett fåtal har även titlar i dessa grenar. Nedan hittar du resultat och så kan du läsa mer om de olika grenarna på respektive som du hittar i menyn här ovanför.

Skicka gärna in dina resultat samt bilder till tavling@lhasaapsoklubben.se så kommer de att dyka upp här!


Kvalificerande resultat rallylydnad:

Nybörjarklass - 70-100 poäng

Fortsättningsklass - 75-100 poäng

För uppflyttning krävs ett resultat på 100 poäng, för diplom och uppflyttning krävs tre kvalificerade resultat.

Resultat

2020-02-22

Njurunda BHK

Domare A: Jenny Näslund

Domare B: Lena Svelander

FI UCH DK UCH SE UCH SE V-16 RLD N Rebellic’s Statesman

Förare: Johanna Magnusson


Fortsättningsklass A - 12 poäng

Fortsättningsklass B - 31 poäng


RLD N Yangadoo’s Need For Speed

Förare: Johanna Magnusson


Fortsättningsklass A - 45 poäng

Fortsättningsklass B - 83 poäng

Kvalificerande resultat RLD F


RLD N Törnberget’s Sweet N’Sour

Förare: Julia Nyberg


Fortsättningsklass A - Disk

Fortsättningsklass B - Disk

2019-11-30

Kramfors

Domare: Carina Norberg

DK UCH SE UCH SE V-16  RLD N Rebellic’s Statesman

Förare: Johanna Magnusson


Fortsättningsklass A - 47 poäng

Fortsättningsklass B - Disk


RLD N Yangadoo’s Need For Speed

Förare: Johanna Magnusson


Fortsättningsklass A - 0 poäng

Fortsättningsklass B - 79 poäng

Kvalificerande resultat

2019-11-30

Ulricehamn

Domare A: Anna Krüger

Domare B: Susanne Klug

DK JCH SE JV-19  To Top’s Josephine

Förare: Linda Johansson


Nybörjarklass A - 49 poäng

Nybörjarklass B - 58 poäng

2019-11-24

Kungsbacka

Domare: Jan-Olof Andersson

DK JCH SE JV-19  To Top’s Josephine

Förare: Linda Johansson


Nybörjarklass - 74 poäng

Kvalificerande resultat

2019-10-20

Matfors BHK

Domare A: Lotta Carlberg

Domare B: Emma Sjödin

RLD N Törnberget’s Sweet N’Sour

Förare: Julia Nyberg


Fortsättningsklass A - Disk

Fortsättningsklass B - Disk

2019-09-29

Njurunda BHK

Domare: Lena Svelander

Törnberget’s Sweet N’Sour

Förare: Julia Nyberg


Nybörjarklass A - 80 poäng

Kvalificerande resultat
Nybörjarklass B - 76 poäng

Kvalificerande resultat RLD N

2019-09-01

Sundsvalls BHK

Domare A: Jeanette Nordqvist

Domare B: Carina Norberg

Törnberget’s Sweet N’Sour

Förare: Julia Nyberg


Nybörjarklass A - 69 poäng
Nybörjarklass B - 93 poäng

Kvalificerande resultat

2019-06-30

Hudiksvalls BHK

Domare: Anette Wengelin

DK UCH SE UCH SE V-16 RLD N Rebellic's Statesman

Förare: Johanna Magnusson


Fortsättningsklass A - Disk

Fortsättningsklass B - Disk


RLD N Yangadoo’s Need For Speed

Förare: Johanna Magnusson


Fortsättningsklass A - 74 poäng

Fortsättningsklass B - 76 poäng

Kvalificerande resultat

2019-06-01

Västra Medelspads BHK

Domare A: Margareta Åhs

Domare B: Carina Norberg

Törnberget’s Sweet N’Sour

Förare: Julia Nyberg


Nybörjarklass A - 43 poäng

Nybörjarklass B - Disk

2019-05-26

Njurunda BHK

Rallylydnad

Fortsättningsklass

DK UCH SE UCH SE V-16 RLD N Rebellic's Statesman

Förare: Johanna Magnusson


Domare A: Emma Pettersson - 57 poäng


Domare B: Carina Norberg - 83 poäng

Kvalificerande resultat


2019-05-25

Härnösands BHK

Rallylydnad

Nybörjarklass

Yangadoo's Need For Speed

Förare: Johanna Magnusson


Domare A: Carina Norberg - 83p

Kvalificerande resultat RLD N
Domare B: Emma Pettersson - 80p

Kvalificerande resultat


Törnberget’s Sweet N’Sour

Förare: Julia Nyberg


Nybörjarklass A - 54 poäng
Nybörjarklass B - 64 poäng

2019-05-17

Västernorrlands KK

Rallylydnad

Nybörjarklass

Yangadoo's Need For Speed

Förare: Johanna Magnusson


Domare A: Lena Svelander - 71p

Kvalificerande resultat
Domare B: Lena Svelander - 95p

Kvalificerande resultat
2 placering


Törnberget’s Sweet N’Sour

Förare: Julia Nyberg


Nybörjarklass B - 51 poäng


2019-02-08

Njurunda BHK

Rallylydnad

Fortsättningsklass

DK UCH SE UCH SE V-16 RLD N Rebellic's Statesman

Förare: Johanna Magnusson


Domare A: Lena Svelander

69 poäng

Domare B: Anette Wengelin

51 poäng


Rallylydnad

Hudiksvalls BHK 23/9 2018


DK UCH SE UCH SE V-16 RLD N Rebellic's Statesman


Fortsättningsklass A

Domare: Jeanette Nordqvist - 65p


Fortsättningsklass B

Domare: Jeanette Nordqvist - Disk

Rallylydnad

Njurunda BHK 29/9 2018


DK UCH SE UCH SE V-16 RLD N Rebellic's Statesman


Fortsättningsklass A

Domare: Barbro Backlund - 77p Kvalificerande resultat


Fortsättningsklass B

Domare: Lena Svelander - 32p


Rallylydnad

Sundsvalls BHK 16/9 2018


DK UCH SE UCH SE V-16 RLD N Rebellic's Statesman


Fortsättningsklass A

Domare: Lena Svelander - 56p


Fortsättningsklass B

Domare: Jeanette Nordqvist - 26p

(Rätt bra jobbat med en kardborre i tassen

Rallylydnad

Timrå BHK 27/5 2018


DK UCH SE UCH SE V-16 RLD N Rebellic's Statesman


Nybörjarklass A

Domare: Katrin Thors - 80p Kvalificerande resultat RLD N


Nybörjarklass B

Domare: Barbro Backlund - Disk

Rallylydnad

Njurunda BHK 5/5 2018


SE UCH SE V-16 Rebellic's Statesman


Nybörjarklass A

Domare: Lena Svelander - 49p


Nybörjarklass B

Domare: Jeanette Nordqvist - 77p Kvalificerande resultat

Rallylydnad

Hudiksvalls BHK 22/4 2018

Domare: Carina Hedman


SE UCH SE V-16 Rebellic's Statesman


Nybörjarklass A - 56p

Nybörjarklass B - 82p

Kvalificerande resultat

Kontakt: hemsida@lhasaapsoklubben.se

Copyright Svenska Lhasa Apso Klubben 2020 @ All Rights Reserved