Topplistan 2019

Resultat Topplistan 2019

Kontaktperson: Andreas Eriksson

swlhasa@gmail.com

 

Följande utställningar är medräknade:

SKK: MY DOG x 2 Malmö INT, Sundsvall INT Svensk Vinnare, Västerås NAT, Lidköping NORDIC, Hässleholm NORDIC, Gimo NORDIC, Piteå NAT,  Norrköping NAT, Vänersborg NORDIC , Märsta NAT, Vännäs NAT, Leksand NAT, Gällivare NORDIC, Borås NAT, Alfta NAT, Tvååker NORDIC, Tvååker NAT, Piteå INT, Västerås NORDIC, Ransäter NORDIC, Svenstavik NORDIC, Ronneby NAT, Askersund NAT, Eskilstuna NAT, Överkalix NAT, Norrköping NORDIC, Ljungskile NAT, Märsta NAT, Visby NAT, Visby INT, Öland NAT, Sandviken NORDIC, Gimo NAT, Eslöv NAT, Sundsvall NAT, Växjö INT, Stockholm Hundmässa Nordisk Vinnarutställning -19

SvKTR: Eskilstuna, Tånga Hed, Piteå, Tibethund

LAK: Sundsvall, Tånga Hed, Piteå, Sala


Stort grattis till alla fina resultat under året!


Totalt så har 25 hanar, 26 tikar, 8 veteraner och 2 klippta hundar kvalificerade sig för att vara med på listan.

HANAR

Guldhane 2019


1. DK UCH FI UCH SE UCH SE V-18 Diamella Love In Black Boots (5) 183 p 

Uppf: Jaana Karenmaa-Nurminen, Finland Ägare: Anna Friberg & Linda Friberg Andersson, Ekeby

Silverhane 2019


2. SE UCH Temple Fontana's Roobios Tropica (5) 168 p

Uppf: Anette Pettersson, Katrineholm  Ägare: DNS

Bronshane 2019


3. C.I.B. FI UCH NO UCH NO V-18 SE UCH Törnberget's Under Investigation (5) 163 p

Uppf: Maria Thörnfeldt, Borlänge Ägare: Matilda Thörnfeldt, Borlänge


4. JWW-14 NO UCH SE UCH May-Tin Flyfly Secret Poppet (5) 151 p

Uppf: Tarja Niemienen, Finland Ägare: Mattias Löfstedt, Söråker


5. DK UCH SE UCH Chic Choix King Constantin (5) 147 p

Uppf: Juha Kares Finland Ägare: Carina Johansson & Fanny Jonsson, Västra Frölunda


6. C.I.B NORD VV-19 SE UCH FI UCH NO UCH NORD UCH SE VV-19 KLUBB CH Ozzint's Born To Be Star Style (5) 144 p

Uppf: Marlene & Andreas Eriksson, Bjurholm Ägare: DNS


7. DK UCH SE UCH KLUBB CH Xsanda Devotion (5) 133 p 

Uppf: Anette Jörgensen & Juha Kukkonen, Lilla Edet Ägare: Dns


8. FI UCH DK UCH NORD UCH SE UCH SE V-16 RLD N Rebellic's Statesman (5) 131 p

Uppfödare: Anna Tommila, Forsa Ägare: Roger Bergman & Johanna Magnusson, Alnö


9. Gollewoogs Bright King (5) 123 p
Uppf: Mattias Löfstedt, Söråker  Ägare: DNS 


10. C.I.B. FI UCH NO UCH SE UCH KLUBB CH Dewey's Theoneandonly (5) 111 p

Uppf: Eva Liljestrand, Piteå Ägare: DNS


TIKAR

Guldtik 2019


1.  NORD V-19 SE UCH KLUBB CH Yangadoo's Footprint Of An Angel (5) 197 p 
Uppf: Pernilla Hallgren Pettersson, Fellingsbro Ägare: DNS

Silvertik 2019


2. SE V-19 FI UCH SE UCH Chic Choix Femme De Champagne (5) 175 p 
Uppf: Juha Kares Finland Ägare: Marlene & Andreas Eriksson, Bjurholm

Bronstik 2019


3. DK UCH SE UCH Temple Fontana's New Year Outfit (5) 168 p

Uppf: Anette Pettersson, Katrineholm Ägare: Veronica Olsson, Älghult & Anette Pettersson, Katrineholm

4. Chic Choix Parti As You Like It (5) 144 p 
Uppf: Juha Kares, Finland Ägare: Carina Johansson & Fanny Jonsson, Västra Frölunda


5. SE UCH NO UCH FI UCH FI JV-18 NO JV-18 NORD JV-18 SE JV-18 Lhachriss Girl On Fire (5) 143 p

Uppf: Christine Pettersen, Norge  Ägare: Mattias Löfstedt, Söråker


6. SE UCH Temple Fontana's Santa Baby (5) 129 p

Uppf: Anette Pettersson, Katrineholm Ägare: Veronica Olsson, Älghult & Anette Pettersson, Katrineholm


7. DK UCH SE UCH SE V-11 KLUBB CH Ståltorps Black Ant (5) 121 p

Uppf: Elisabeth Ljung, Köping Ägare: Bodil Sartoft, Finnerödja


8. SE UCH NO UCH Yangadoo's Zweet Like Angel (5) 120 p
Uppf: Pernilla Hallgren Pettersson, Fellingsbro Ägare: Jean Häggkvist, Roknäs


9. NORD JV-19 Törnberget's Criminal Mind (5) 116 p
Uppf: Maria Thörnfeldt, Borlänge. Ägare: Anna Friberg , Ekeby


10. SE UCH Xsanda By Me A Rose (4) 111 p

Uppf. Anette Jörgensen & Juha Kukkonen, Lilla Edet Ägare: DNS


VETERANER

Guldveteran 2019


1. DK UCH SE UCH SE V-11 KLUBB CH Ståltorps Black Ant (5) 145 p 

Uppf: Elisabeth Ljung, Köping Ägare: Bodil Sartoft, Finnerödja

Silverveteran 2019


2. DK UCH SE UCH KLUBB CH Xsanda Devotion (5) 138 p 

Uppf: Anette Jörgensen & Juha Kukkonen, Lilla Edet Ägare: DNS

Bronsveteran 2019


3. C.I.B SE UCH FI UCH NO UCH NORD UCH NORD VV-19 SE VV-19 KLUBB CH Ozzint's Born To Be Star Style (5) 134 p

Uppf: Marlene & Andreas Eriksson, Bjurholm Ägare: DNS

4. SE UCH SE VV-17 VDH CH Blue Gardenia (5) 122 p 

Uppf: Freddi Angela Maria, Italien Ägare: Kristina Tervonen, Huddinge


4. EE CH FI UCH NO UCH SE UCH KLUBB CH Tza-Ma's Faithfull Ferdinan (5) 122 p 

Uppf: Eli Pedersen-Sterri, Norge Ägare: Anna-Britt Eriksson, Boden


5. SE UCH SE VV-18 Yangadoo's New Victory (5) 116 p

Uppf: Pernilla Hallgren Pettersson, Fellingsbro Ägare: Lena Grübb Becker, Stockholm


6. C.I.B. FI UCH NO UCH SE UCH KLUBB CH Falstone Wigeon (5) 89 p 
Uppf: Åsa Fällman Strömquist & Ulf Strömquist, Holmsund Ägare: Anna- Britt Eriksson, Boden


7. DK UCH SE UCH Temple Fontana's Silver Wedding (1)  20 p
Uppf: Anette Pettersson, Katrineholm. Ägare: Dns


KLIPPTA

Guldklippt 2019


1.Törnberget's Under Cover Xcel (1) 26 p
Uppf: Maria Thörnfeldt, Borlänge Ägare: Maria Magnusson, Rimbo

Silverklippt 2019


2. Rebellic's Stagecraft (1)  25 p
Uppf: Anna Tomilla, Forsa Ägare : Roger Bergman, Alnö

Kontakt: hemsida@lhasaapsoklubben.se

Copyright Svenska Lhasa Apso Klubben 2020 @ All Rights Reserved