Topplistan

Topplistan

Topplistan 2019

Kontaktperson: 
Andreas Eriksson

swlhasa@gmail.com

 

Följande utställningar är medräknade:


SKK: MY DOG x 2 Malmö INT, Sundsvall INT Svensk Vinnare, Västerås NAT, Lidköping NORDIC

SvKTR: Eskilstuna

LAK: Sundsvall


De hundar som har en asterisk (*) bakom sin poäng har

ännu inte uppfyllt alla krav för att vara med på listan i slutet av året.

Regler finns att läsa lite längre ner på sidan!

HANAR

1. DK UCH FI UCH SE UCH SE V-18 Diamella Love In Black Boots (4) 149 p *

Uppf: Jaana Karenmaa-Nurminen, Finland Ägare: Anna Friberg & Linda Friberg Andersson, Ekeby


2. DK UCH SE UCH Chic Choix King Constantin (3) 83 p
 *

Uppf: Juha Kares Finland Ägare: Carina Johansson & Fanny Jonsson, Västra Frölunda


3. SE UCH Temple Fontana's Roobios Tropica (3) 77 p
 *

Uppf: Anette Pettersson, Katrineholm  Ägare: DNS


4. NO UCH NO V-18 SE UCH Törnberget's Under Investigation (2) 61 p
 *

Uppf: Maria Thörnfeldt, Borlänge Ägare: Maria & Matilda Thörnfeldt, Borlänge


5. DK UCH SE UCH SE V-16 RLD N Rebellic's Statesman (2) 43 p

Uppfödare: Anna Tommila, Forsa Ägare: Roger Bergman & Johanna Magnusson, Alnö


6. DK UCH SE UCH Xsanda Devotion (2)  39 p *

Uppf: Anette Jörgensen & Juha Kukkonen, Lilla Edet Ägare: Dns


7. NO JV-13 NO UCH SE UCH VDH CH Sebastian Dell'Alberico (1) 36 p
Uppf: Stefano Paolantoni, Italien Ägare: Kristina Tervonen, Huddinge


8. JWW-14 NO UCH SE UCH May-Tin Flyfly Secret Poppet (1) 30 p


Uppf: Tarja Niemienen, Finland Ägare: Mattias Löfstedt, Söråker


9. SE JV-18 Black Boots Hot Wheeler Dealer (1) 26 p *

Uppf: Anna Friberg & Linda Friberg Andersson, Ekeby Ägare: DNS


10. C.I.B. FI UCH NO UCH SE UCH Dewey’s Theoneandonly (1) 25 p


Uppf: Eva Liljestrand, Piteå Ägare: DNS

TIKAR

1. SE UCH Temple Fontana's New Year Outfit (4) 101 p
 *

Uppf: Anette Pettersson, Katrineholm Ägare: Veronica Olsson, Älghult & Anette Pettersson, Katrineholm


2. SE UCH Siimline's Truth Teller (3) 92 p *

Uppf: Kersti & Marika Paju, Estland Ägare: Annika Ulltveit-Moe, Glanshammar


3. DK UCH SE UCH SE V-11 Ståltorps Black Ant (3) 66 p *

Uppf: Elisabeth Ljung, Köping Ägare: Bodil Sartoft, Finnerödja


4. SE UCH Yangadoo's Footprint Of An Angel (3) 65 p *
Uppf: Pernilla Hallgren Pettersson , Fellingsbro Ägare: DNS


5. NO JV-17 SE JV-17 SE UCH Törnberget's Maneater (1) 60 p
 *

Uppf: Maria Thörnfeldt, Borlänge Ägare: Maria & Matilda Thörnfeldt, Borlänge


6. FI UCH SE UCH Lhasa Dreams Cindy Cindy (2) 54 p *

Uppf: Bodil Sartof , Finnerödja Ägare: Dns


7. SEUCH Temple Fontana's Santa Baby (2) 45 p
 *

Uppf: Anette Pettersson, Katrineholm Ägare: Veronica Olsson, Älghult & Anette Pettersson, Katrineholm


8. SE V-19 FI UCH SE UCH Chic Choix Femme De Champagne (1) 44 p *
Uppf: Juha Kares Finland Ägare: Marlene & Andreas Eriksson, Bjurholm


9. SE JV-19 To Top's Josephine (2) 37 p


Uppf: Linda Johansson Göteborg Ägare: DNS


10. SE UCH NO UCH Yangadoo's Zweet Like Angel (1) 29 p


Uppf: Pernilla Hallgren Pettersson, Fellingsbro Ägare: Jean Häggkvist, Roknäs



VETERANER

1. DK UCH SE UCH SE V-11  Ståltorps Black Ant (6) 117 p *

Uppf: Elisabeth Ljung, Köping Ägare: Bodil Sartoft, Finnerödja


2. DK UCH SE UCH Xsanda Devotion (3) 79 p *

Uppf: Anette Jörgensen & Juha Kukkonen, Lilla Edet Ägare: DNS


3. C.I.B SE UCH FI UCH NO UCH NORD UCH SE VV-19 Ozzint's Born To Be Star Style (2) 48 p
 *

Uppf: Marlene & Andreas Eriksson, Bjurholm Ägare: DNS


4. SE UCH SE VV-17 VDH CH Blue Gardenia (2) 46 p 


Uppf: Freddi Angela Maria, Italien Ägare: Kristina Tervonen, Huddinge


5. C.I.B SE UCH NO UCH FI UCH DK UCH EE CH LT CH NO V-16 NORD VV-18 NO V-18 NO VV-18 SE VV-19 Klubb CH

Rebellic's In The Spotlight (1) 25 p *
Uppf: Anna Tommila, Forsa Ägare: DNS


6. C.I.B DK UCH FI UCH NORD JV-11 SE UCH Ti La Shu Keep In Touch (1) 15 p *

Uppf: Sabine& Katja Rauhut, Tyskland Ägare: Marie Johansson, Huddinge


7. SE UCH SE VV-18 Yangadoo's New Victory (1) 15 p
 *

Uppf: Pernilla Hallgren Pettersson, Fellingsbro Ägare: Lena Grübb Becker, Stockholm

KLIPPTA

Ännu inga deltagande hundar

Regler för Tio i topplistan


Uppdelad topplista, en för hanar och en för tikar (10 hundar inom resp. kategori varav placering 1-3 utses till guld, silver- och bronshund).

Topplistan grundar sig på utställningsresultat från SKK, SvKTR och de av LAK godkända utställningar under ett kalenderår.

Endast fem (5) resultat tillgodoräknas, gäller även veteran-listan.


- Listorna är öppna för Lhasa Apsos vars samtliga (nuvarande) ägare är medlemmar i LAK och bosatta i Sverige.

- För att bli publicerad på topplistan skall medlemsavgiften vara inbetald senast den 31 mars, samt att hunden är svenskregistrerad.

- Hunden skall ha deltagit på minst 1 av Lhasa Apso klubbens utställningar under året. 

- I veteranklass krävs det att var och en av de placerade hundar skall ha erhållit excellent, för att de ska räknas som +1 poäng.

- Resultaten grundar sig på antalet deltagande hundar - ej antalet anmälda.


LAK förbehåller sig rätten till val av priser/premier. Priserna/premierna för topplistorna delas ut på LAK-klubbens ordinarie årsmöte, året efter aktuellt kalenderår. 


Klubben har beslutat att förlänga topp 5 listan för våra nerklippta Lhasa apso till åtminstonde 2021!Detta innebär att du som har en nerklippt Lhasa Apso får tillgodo räkna dig poäng från LAKs inoficiella utställningar. Välkommen med din nerklippta Lhasa apso!


De hundar som har en asterisk (*) bakom sin poäng har

ännu inte uppfyllt alla krav för att vara med på listan i slutet av året.


Poängberäkning

Så här räknas Tio i Topp-poängen ut för listorna:

SVKTR/SKK/LAK utställningar

Bästa hane/tik

2-bh/bt

3-bh/bt

4-bh/bt

BIR

25 poäng

+1 poäng för varje slagen konkurrent av det egna könet som ej är valp

20 poäng

15 poäng

10 poäng

+ 1 poäng för varje slagen deltagare, även av det motsatta könet (ej valpar)






Bästa hane/tik veteran

2-bh/bt vet

3-bh/bt vet

4-bh/bt vet

BIR veteran

25 poäng

+1 poäng för varje slagen konkurrent i klassen

20 poäng

15 poäng

10 poäng

+ 1 poäng för varje konkurrent (i vet.kl)






BIR/BIM Klippt

Klippt kl 2a

Klippt kl 3a

Klippt kl 4a

Klippt kl 5a

25 poäng

+1 poäng för varje slagen konkurrent i klassen

BIR

+ 1 poäng för varje slagen deltagare, även av det motsatta könet (ej valpar)

20 poäng

15 poäng

10  poäng

5 poäng

Kontakt: hemsida@lhasaapsoklubben.se

Copyright Svenska Lhasa Apso Klubben 2019 @ All Rights Reserved